Raná péče pro zrakové postižené

 

Dcera prošla několika operacemi srdíčka. Po té, co jsme k ní po dvou týdnech byli puštěni všimli jsme si jejího apatického chování a kmitání očiček do stran – nystagmus. Docela nás to vystrašilo, ale začít s tím něco dělat jsme mohli až po propuštění z nemocnice.

 

Po propuštění z nemocnice jsme prošli, kromě jiného, očním vyšetřením, které ale žádné „závady“ neukázalo. Bylo nám tedy doporučeno zkontaktovat Ranou péči v Brně na Nerudově, která se specializuje právě na problémy se zrakem. Což jsme udělali a mohu říci, že během jednoho roku, co jsme s Ranou péči spolupracovali, jsme našeho rozhodnutí ani jednou nelitovali – ba právě naopak. Po první návštěvě, která byla u nás, jsme získali velmi dobrý dojem. Zjistili jsme, že nám mají co nabídnout a naši malé pomoci. Do té doby jsem neměl představu, jak podobné organizace mohou lidem pomáhat, byl jsem tedy rád, že jsme na Ranou péči v Brně narazili a mohli to zjistit.

 

Další návštěva byla v Brně na Nerudově, přímo ve středisku Rané péče. Přivítaly nás milé a usměvavé tváře mladých dam, které se nás hned ujaly. Podaly nám základní informace a udělaly prvotní vyšetření, aby zjistily, jak na tom naše malá je. Musím taky napsat, že dcera je velmi vybíravá v tom, koho si k sobě pustí a koho ne. Dává to najevo ksichtíky, nebo i brečením. Když jsme byli v centru, nebyla malá sice úplně v pohodě, ale tvářila se výrazně lépe, než jsme sami s manželkou očekávali. Možná ji zaujali hračky, možná světýlka. Celé to probíhalo v příjemné náladě a atmosféře. Holky udělaly testy. V centru mají hodně hraček, které jsou uzpůsobeny k rozvoji a podpoře zraku. Různé černobílé tvary, světýlka, korálky a spoustu dalšího. Některé hračky koupené, některé vyrobené. Člověk by neřekl, jak je jednoduché si poradit a něco utvořit. Je vidět, že své práci rozumí a vědí, co dělat, aby to zrakově postiženým pomohlo.

 

Další návštěvy už probíhaly u nás. Dostávali jsme doporučení a rady, jak s malou pracovat, aby to pro ni mělo ten nejlepší efekt. U některých rad si často řeknete: „Aha…, že mě to taky nenapadlo!“. Vždycky přijela paní s plnou taškou hraček. Ty hračky, na které malá dobře reagovala, nám zapůjčila a ty, které nám půjčila na předešlé schůzce, jsme vrátili. Vždycky je dobré si ujasnit, jakou pomoc budete potřebovat, protože potom raná péče může nabídnout velmi mnoho a z těch schůzek dostanete maximum. Důvod, proč tu Raná péče je, je pomoct nám a našim dětem. Jde o společný zájem, který nakonec může jen prospět.

 

Jsme rádi, že jsme s Ranou péči během toho jednoho roku mohli pracovat. Naši malé to velmi pomohlo a na paní, která k nám jezdila, reagovala velmi dobře. Máte-li podobný problém, jako jsme měli my, můžu Ranou péči na Nerudově doporučit, určitě Vám pomohou a poradí.